Naslovna > Sedmična poruka > 2013 > Januar 2013 > Bez vere je nemoguće ugoditi Bogu

Glavni meni

Pretraga

Štampa

Bez vere je nemoguće ugoditi Bogu

Milenko Isakov

"A bez vere nije moguće ugoditi Bogu;

jer koji hoće da dođe k Bogu, valja da veruje da ima Bog

i da plaća onima koji Ga traže”

(Jevrejima 11:6)

Svi mi imamo mnogo više intelektualnog poznanja o Bogu nego ličnog iskustva poznavanja Očevog srca ljubavi za nas. Živimo u doba kada nam je dostupno mnogo informacija o Bogu. Nikada u istoriji nije postojalo više prevoda biblijskih spisa, biblijskih komentara, raznih propovedi i literature. Sa druge strane vidimo vrlo malo stvarnih hrišćana koji poznaju svoga Boga i hodaju u Njegovoj prisutnosti. Razlog je nevera ili malovernost.

Mnogi biblijski stihovi su nam toliko poznati da ih sa lakoćom možemo citirati napamet, a ipak ta reč još uvek nije prihvaćena verom i nije postala stvarnost u našem životu. Uvodni stih je upravo jedan od njih. Apostol kaže da je Bogu nemoguće ugoditi bez vere. Mi možemo jako mnogo stvari postići bez vere! Pogledajte ljude u svetu i biće vam to jasno. Možemo biti jako vredni, činiti mnoga dela, revnosno dolaziti iz nedelje u nedelje u zajednicu na bogosluženja, posećivati bolesnike, a ipak ne ugoditi Bogu. Možemo čak ispuniti sve zahteve starešina i vodećih ljudi u zajednici, a ipak ne ugoditi Bogu. Možemo imati fantastično svedočanstvo svih ljudi koji nas poznaju, a ipak ne ugoditi Bogu. Možemo čak biti i propovednici ili takozvane vođe drugim vernicima, a ipak ne ugoditi Bogu. Zašto? Zato što to činimo bez vere i bez zajednice sa Bogom. Ne verujemo Bogu i ne oslanjamo se na Njega! Sve to radimo sami, bez stvarne želje da dolazimo Bogu i da verom primimo od Njega silu za život koji će Mu biti ugodan.

Možda nas je đavo prevario da znanje može da zameni veru. Možda mislimo da iskustvo ili starost može da zameni veru. Možda mislimo da smo bolji pošto više ili bolje poznajemo Bibliju od drugih vernika. Međutim, Bog nigde nije rekao da bez dobrog poznanja Biblije nije moguće Njemu ugoditi. Znanje jeste potrebno i čovek snosi loše posledice zbog neznanja (Osija 4:6), ali ono nije presudno! Vera je presudna.

Neverovatno je koliko toga čovek može činiti izvan zajednice sa Bogom, a da se u isto vreme to drugim ljudima čini potpuno pobožno i ispravno. Možda smo ugodili mnogim ljudima, oduševili smo ih našom religijom i trajno ih dotakli, ali još uvek nismo ugodili Onome kome je jedino važno ugoditi!

Bog savršeno poznaje naše srce. On poznaje i vidi koliko Mu verujemo. Međutim, da bismo mi znali koliko Mu verujemo, ispitajmo jednu stvar. Koliko odluka u toku dana donosimo sami, bez da nam je na kraj pameti da pitamo svoga Oca u vezi toga? Koliko želimo da dolazimo Njemu?

Da li sada vidite koliko je lako citirati stih, a ne živiti ga? “Jer koji hoće da dođe k Bogu...” Da li stvarno hoćemo da dolazimo Bogu? Kada si poslednji put istinski, celim srcem došao Bogu? Kada si poslednji put istinski proveo vreme sa svojim Bogom? Kada si poslednji put istinski obožavao svog Boga, radovao se Njegovim obećanjima, zahvaljivao Mu za Njegovu milost, silu i ljubav prema tebi? Bog dopušta toliko mnogo problema u našem životu sa ciljem da shvatimo da treba da dolazimo Njemu, a mi suviše često sve to ignorišemo pokušavajući u svom ponosu da sami rešavamo probleme. To nas još više uvodi u konfuziju, obeshrabrenost i klonulost.

Kako Bog od nas želi jednostavnu stvar! Želi da Mu verujemo i da Mu dolazimo sa poverenjem da je On dovoljno velik da vodi naš život. Nema veze šta si učinio u svom životu, nema veze koliko si zaglibio, nema veze koliko je tvoja situacija nemoguća, dođi Bogu sa verom i ugodićeš Mu! U Evanđeljima čitamo kako su razni ljudi dolazili Isusu sa “nemogućim” problemima koje je Isus rešio u istom momentu kada su Mu verovali da može to da učini! Traži Boga i On će te nagraditi! Ovde nam Reč kaže da Bog plaća Onima koji Ga traže.

Mislite li da vernici veruju tim rečima? Ja dugo nisam verovao dok mi Gospod nije dao otkrivenje na ovaj stih. Želim da ti kažem, dragi brate i sestro, kada bi istinski verovao da Bog nagrađuje one koji Ga traže, više bi Ga tražio! Koliko radnika je spremno da radi prekovremene sate samo zato što će primiti privremenu platu (nagradu) za to, a Bog daje večnu nagradu onima koji Ga traže.

Možda se izgovaramo tvrdeći da je ovaj stih za nevernike koji trebaju da poveruju Bogu. Želimo po svaku cenu da se izvučemo i da dođemo do zaključka da baš i nije toliko potrebno nama “velikim vernicima” da prebivamo nasamo u Božijoj prisutnosti, ali Reč je potpuno jasna. “Bez vere nije moguće ugoditi Bogu i koji hoće da dođe k Bogu, valja da veruje da ima Bog i da plaća onima koji Ga traže.”

Isus je rekao: “A ti kad se moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se ocu svojemu koji je u tajnosti; i otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno” (Matej 6:6). Mnogo puta u prošlosti moje najduže i najusrdnije molitve nisu bile u tajnosti, nego u javnosti! Siguran sam takođe da se mnogi vernici najduže mole kada su u zajednici sa drugim vernicima i kada znaju da ih neko vidi ili sluša. Bog želi da On bude naša tajnost! Naša samoća sa Bogom je tajna za druge ljude! Naš Otac želi da Mu se molimo u tajnosti, u samoći, sakriveno od očiju i ušiju drugih ljudi. Tu dobijamo istinsko otkrivenje Njegovog srca ljubavi i već tu primamo nagradu za naše traženje!

Dragi brate i sestro, naš Bog je velik! On će rešiti sve nagomilane probleme celog sveta. On može rešiti svaki naš problem. Verujmo Bogu! Molimo Mu se i tražimo Ga u samoći. On je naša najveća nagrada! Amin.

arrow_rtl Prošla sedmična poruka - Više zahvalnosti, manje nezadovoljstva

39-Jan2013 Sedmične poruke - januar 2013

51-Sedmicne2013 Sedmične poruke 2013

Naslovna I Aktuelne vesti I Sedmična poruka I Propovedi I Knjige I Duhovne Pesme I O nama I Linkovi I Kontakt

Sedmična poruka